ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ. ТЕЛЕФОНИ ДОВІРИ
- дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00)
- гаряча телефонна лінія щодо булінгу (цькування) 116 000
- гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335
- Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20
- Уповноважений Президента України з прав дитини 0 44 255 76 75
Зразок заяви про випадок булінгу
Увага!Булінг!
Булінг – це відносно новий термін для пересічного громадянина, зміст якого кожен із нас не просто знає, а часто стикався з цим явищем у дитинстві.
Це агресивна поведінка щодо окремої особи або групи з метою приниження, домінування, фізичного чи психологічного самоствердження.
Булінг може проявлятись у вигляді психологічного тиску (образи, приниження, погрози, ігнорування тощо) та фізичних знущань (удари, поштовхи, принизливий фізичний контакт, побиття та інше). Нерідко фізичний і психологічний тиск об’єднуються.
Як зрозуміти, що дитина є жертвою булінгу?
Діти, які страждають від булінгу, можуть не хотіти йти до школи або ж можуть плакати, вигадувати хворобу у шкільні дні.
Вони не беруть участь у спільній класній діяльності, соціальних заходах.
Часто у дитини змінюється поведінка: вона усамітнюється, поводить себе незвичайно.
Дитина починає губити гроші або речі, приходить додому у порваному одязі чи з поламаними речами. Коли ви її запитуєте, що трапилося, – чітко не відповідає.
Може почати говорити про те, що кине школу, пропускає заходи, у яких беруть участь інші учні.
Відсутність контакту з однолітками: немає друзів, спілкування у соцмережах мінімальне, похід до школи і повернення звідти наодинці, немає у кого запитати домашнє завдання.
Психосоматичні ознаки: часті хвороби, наприклад, ломота в тілі, болі в животі, вірусні інфекції.
Обмальовані руки або специфічні малюнки на полях у зошиті.
Бажання іти до школи іншою дорогою, аніж та, якою йдуть усі інші діти.
Чому діти стають жертвами булінгу?
Психологи визначають декілька основних причин:
Занижена самооцінка. Навіть якщо дитина виявляє її через нарцисизм, надмірну відкритість, зверхність.
Домашня атмосфера. Дуже часто жертвами булінгу стають діти, яких вдома принижують, знецінюють, ображають. Або є родини, де дитину звикли жаліти – нещасна, хвора, росте без батька…
Школа і садок — каталізатор домашніх проблем. Тож якщо дитина звикла отримувати більше уваги до себе, відчувати постійну поблажливість батьків, то вона буде створювати навколо себе таку ж атмосферу і в школі.
Атмосфера в класі. Бувають колективи, створені самостійно або руками вчителя, у яких є дитина-агресор. Вона свідомо шукає слабшого, використовує його як грушу для биття, вирівнюючи свій психологічний стан.
Алгоритм дій у разі виявлення ознак чи фактів, що можуть вказувати на
вчинення домашнього насильства щодо дитини
Особа
|
Покрокові дії
|
Нормативно-правові акти:
– Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»
– Закон України «Про освіту»
– Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі»
– Наказ Міністерства освіти і науки України від 02.10.2018 № 1047 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників з іншими органами та службами»
– Лист Міністерства освіти і науки України від 30.10.2018 № 1/9-656 «Про перелік діагностичних методик щодо виявлення та протидії домашньому насильству відносно дітей»
|
Керівник закладу освіти
|
Забезпечує реалізацію в закладі освіти заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству шляхом:
- проведення з учасниками освітнього процесу виховної роботи з протидії та запобігання насильству;
- здійснення з учасниками освітнього процесу інформаційно-просвітницьких заходів з питань запобігання та протидії насильству, у тому числі стосовно дітей та за участю дітей;
- організацію роботи практичного психолога, соціального педагога з постраждалими дітьми;
- визначення уповноваженого спеціаліста з числа працівників закладу для проведення невідкладних заходів реагування в разі виявлення фактів насильства та/або отримання заяв/повідомлень від постраждалої особи, інших осіб.
|
Уповноважена особа, що здійснює невідкладні заходи реагування в разі виявлення фактів насильства та/або отримання заяв/повідомлень від постраждалої особи/інших осіб
|
- Інформує керівника закладу про ситуацію насильства або загрозу його вчинення.
- Протягом доби за допомогою телефонного зв’язку, електронної пошти інформує уповноважений підрозділ органу Національної поліції та службу у справах дітей (у випадку, коли постраждалою особою та/або кривдником є дитина).
- Забезпечує організацію надання медичної допомоги (у разі потреби).
- Фіксує необхідну інформацію в журналі реєстрації фактів виявлення (звернення) про вчинення домашнього насильства.
- Повідомляє працівників психологічної служби закладу освіти.
- У разі виникнення підозри щодо домашнього насильства або реальної загрози його вчинення, зустрічається з дитиною, стосовно якої є інформація, намагається розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки, надає емоційну підтримку.
- Якщо в процесі розмови дитина підтверджує факт насильства щодо неї, з’ясовує терміни подій, які відбулися з дитиною, та можливості отримати їх опис.
|
Практичний психолог/ соціальний педагог
|
- При отриманні інформації/повідомлення та/або у ситуації особистого виявлення факту домашнього насильства або загрози його вчинення передає інформацію для подальшого реагування керівнику закладу або уповноваженій особі.
- Забезпечує організацію надання медичної допомоги (у разі потреби).
- Може провести первинне опитування дитини.
- Не залишає дитину наодинці.
- Забезпечує психологічний супровід та соціально-педагогічний патронаж в системі освіти з дітьми та їх батьками; проведення з батьками та іншими учасниками освітнього процесу роз’яснювальної та виховної роботи із запобігання, протидії негативним наслідкам домашнього насильства.
- Бере участь (у разі необхідності) в оцінці рівня безпеки, у проведенні оцінки потреб дитини та в роботі мультидисциплінарної команди виконавчого комітету міста/району/ОТГ з надання соціальних послуг дитині з родиною (за погодженням з керівником закладу).
|
Класний керівник
|
- При отриманні інформації/повідомлення та/або у ситуації особистого виявлення факту домашнього насильства або загрози його вчинення передає інформацію для подальшого реагування керівнику закладу або уповноваженій особі.
- Забезпечує організацію надання медичної допомоги (у разі потреби).
- Може провести первинне опитування дитини.
- Не залишає дитину наодинці.
- Може поспілкуватись з постраждалою дитиною, дотримуючись алгоритму ведення діалогу з дитиною, яка потрапила в ситуацію насильства або загрозу його вчинення.
- Забезпечує організацію роботи в системі освіти з дітьми та їх батьками; проведення з батьками та іншими учасниками освітнього процесу роз’яснювальної та виховної роботи із запобігання, протидії негативним наслідкам домашнього насильства.
|
Вчитель-предметник
|
- При отриманні інформації/повідомлення та/або у ситуації особистого виявлення випадку домашнього насильства або загрози його вчинення передає інформацію для подальшого реагування керівнику закладу або уповноваженій особі.
- Забезпечує організацію надання медичної допомоги (у разі потреби).
- Не залишає дитину наодинці.
- може поспілкуватись з постраждалою дитиною, дотримуючись алгоритму ведення діалогу з дитиною, яка потрапила в ситуацію насильства або загрозу його вчинення.
|
Медичний персонал закладу освіти
|
- При отриманні інформації/повідомлення та/або у ситуації особистого виявлення випадку домашнього насильства або загрози його вчинення передає інформацію для подальшого реагування керівнику закладу або уповноваженій особі;
- Надає невідкладну медичну допомогу (за необхідності).
- Може провести первинне опитування дитини.
- Не залишає дитину наодинці.
|
Обслуговуючий персонал закладу освіти
|
- При отриманні інформації/повідомлення та/або у ситуації особистого виявлення випадку домашнього насильства або загрози його вчинення передає інформацію для подальшого реагування керівнику закладу або уповноваженій особі.
- Забезпечує організацію надання медичної допомоги (у разі потреби).
- Не залишає дитину наодинці.
|
Дитина постраждала
|
- Звертається до керівника закладу або уповноваженої особи, або працівника закладу освіти, якому довіряє.
- Або/та звертається для подальшого реагування до будь-якого суб’єкта, що здійснює заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству (наприклад, до органів Національної поліції, служби у справах дітей, суду, органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, центрів з надання безкоштовної вторинної правової допомоги, загальних чи спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб).
|
Батьки постраждалої дитини
|
- Забезпечують надання дитині екстреної медичної допомоги (у разі потреби).
- Звертаються для подальшого реагування до керівника закладу або уповноваженої особи, або працівника закладу освіти, якому довіряє.
- Або/та звертаються для подальшого реагування до будь-якого суб’єкта, що здійснює заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству (наприклад, до органів Національної поліції, служби у справах дітей, суду, органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, загальних чи спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб тощо).
|
Інші особи, яким стало відомо про випадок домашнього насильства
|
- Звертаються для подальшого реагування до керівника закладу або уповноваженої особи, або працівника закладу освіти.
- Забезпечують організацію надання медичної допомоги (у разі потреби).
- Не залишають дитину наодинці.
- Передають інформацію суб’єктам, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству (наприклад, органам Національної поліції, службі у справах дітей, суду, органів державної влади чи органів місцевого самоврядування тощо).
|
Заходи у Кам’яно-Костуватській початковій школі щодо протидії булінгу.
1..Перегляд відео – роликів «Булінг у школі та як з ним боротися »
https://www.youtube.com/watch?v=espwzDTLVkE
https://www.youtube.com/watch?v=3j6KwzxfOIc
https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/protidiya-bulingu/bezpechna-shkola-nik-vujchich-video
2.Виготовлення пам’яток «Стоп булінг!»».
3.Конкурс-виставка малюнків на тему :«Шкільному булінгу скажемо – НІ!
4.Розміщення на інформаційному стенді номерів телефону гарячої лінії протидії булінгу.